Multiteka.pl

0,00 zł
Strona głównaAGORAHELIKOPTER W OGNIU - M.Bowden
e-Płatności
Współpracujemy z:
 


HELIKOPTER W OGNIU - M.Bowden

23,99 zł

Producent: Agora
Wysyłka:48 godzin
Produkt dostępny (2 szt.)
Waga:0.80 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Ilość:szt.


„Helikopter w ogniu” Mark Bowden

„Helikopter w ogniu” książka amerykańskiego dziennikarza Marka Bowdena opisująca przebieg amerykańskiej operacji wojskowej w Mogadiszu w Somalii w 1993, która przerodziła się w trwającą cały dzień i noc bitwę z lokalnymi bojówkami i mieszkańcami.

Tytuł książki pochodzi od nazwy amerykańskich śmigłowców użytych w tej akcji - UH-60 Black Hawk, z których dwa zostały zestrzelone (angielski komunikat Black Hawk down w terminologii wojskowej oznacza Black Hawk został zestrzelony, przetłumaczony na język polski Black Hawk/Helikopter w ogniu).

Ten rajd wojskowy stał się najbardziej intensywną potyczką na bliski dystans (walki miejskie) w wojskowej historii Stanów Zjednoczonych od czasu wojny wietnamskiej i stał się później znany jako „Bitwa w Mogadiszu”, będąca elementem operacji Gothic Serpent.

Autor książki nie jest historykiem czy wojskowym, ale dziennikarzem, stąd książkę cechuje charakterystyczny reporterski styl. Autor opisuje bitwę jako narrator, w sposób typowy dla beletrystyki. Jakkolwiek wszelkie zdarzenia w niej opisane miały swoje odzwierciedlenie w wydarzeniach autentycznych, odtworzonych w czasie badań autora. Bowden zebrał fakty podczas licznych wywiadów z uczestnikami bitwy obu stron, przeprowadził analizę dostępnych materiałów filmowych (nagrania ze śmigłowców obserwacyjnych) oraz nagrań komunikatów radiowych z bitwy. Za masakrę w Mogadiszu obwiniano sposób prowadzenia polityki zagranicznej, jeszcze za rządów Billa Clintona; wydarzenia doprowadziły do dymisji sekretarza obrony i całkowitego wycofania wojsk z Somalii. Wszystko zaczęło się od misji miłosierdzia, której celem było nakarmienie głodujących w Somalii. Skończyło się konfliktem zbrojnym, szeroko komentowanym na całym świecie.

Książka jest rozwinięciem serii artykułów napisanych przez Bowdena dla The Philadelphia Inquirer.

W 2001 ukazała się jej adaptacja filmowa w reżyserii Ridleya Scotta: Helikopter w ogniu

Przejmujący zapis dramatu stu kilkudziesięciu Amerykanów i tysięcy Somalijczyków, po którym świat porzucił Somalię.
I nie chce tam wrócić.
Jędrzej Winiecki
Polityka

Gorzka opowieść o tym, jak pycha przemienia najlepsze zamiary w ich przeciwieństwo.
Wojciech Jagielski
Gazeta Wyborcza


Natężenie akcji wystarczy na obdzielenie kilku filmów.
Wojciech Lorenz
Rzeczpospolita

Prawdziwa i realistyczna.
Rafał Stańczyk
TVP

Bowden wykonał kawał świetnej roboty.
Bertold Kittel
TVN

Precyzyjny opis brutalności i współczesnej wojny, od którego cierpnie skóra.
Andrzej Chojnowski
CKM

Większość z nas traktuje „Helikopter w ogniu” jako świetnie zrealizowaną hollywoodzką fikcję. Bo tak jest najłatwiej. Ale to zdarzyło się naprawdę, i miało jeszcze bardziej tragiczny wymiar niż w książce Marka Bowdena czy filmie Ridley’a Scotta. To somalijska operacja amerykańskich sił specjalnych pociągnęła za sobą wiele ofiar i nie przypomina „chirurgicznej” likwidacji Osamy bin Ladena. Do dziś trwają dyskusje, czy można było uniknąć tragedii, i kto jest jej winny. „Helikopter w ogniu” to głos w tej debacie – głos wyjątkowo mocny, choć pozbawiony kategorycznych ocen. To dzieło na miarę „Plutonu”.
Artur Górski
Focus Śledczy

Książka niezwykła. Powinien przeczytać ją każdy, kogo interesuje otaczający świat zbudowany TAK, że gdy kończy się jeden konflikt zbrojny, zaraz zaczyna się kolejny lub kilka toczy się równolegle.
Sławomir Petelicki
twórca i dwukrotny dowódca Jednostki Wojskowej GROM

Tytuł:
„Helikopter w ogniu"
Autor:
Mark Bowden
Wydawca:
Mayfly
Miejsce i rok wydania
: Warszawa, październik 2011
Liczba stron
: 400
Oprawa
: zintegrowana

Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.